קיבוץ צובה

קיבוץ פלמ"ח צובה

פלמ"ח צובה הוא קיבוץ שיתופי, הנמצא בתחום שיפוטה של המועצה האזורית "מטה יהודה" ושייך לתנועה הקיבוצית המאוחדת (בעבר – הקיבוץ המאוחד). שם הקיבוץ מבטא את מורשת הפלמ"ח ואת מיקומו ההיסטורי של הישוב המקראי צוֹבה.

הקיבוץ עלה לקרקע באוקטובר 1948 ומייסדיו היו יוצאי פלמ"ח מחטיבות "יפתח" ו"הנגב" – ילידי הארץ, ניצולי שואה ועולים מתורכיה. מאוחר יותר הצטרפו בוגרי חברות נוער עולה, חברים מקיבוץ "ארז" שעזבוהו עם הפילוג, וחברי גרעינים יוצאי תנועת הנוער המחנות העולים ואחרים. במהלך השנים נקלטו בקיבוץ בודדים ומשפחות, מהארץ ומחו"ל, ובני משק שבחרו להמשיך בדרך הוריהם.

קהילה
הקיבוץ הוא קיבוץ שיתופי אשר הבעלות על הרכוש בו היא משותפת וחיי התושבים מבוססים על שוויון ושיתוף בהכנסות. זהו אחד הקיבוצים האחרונים בהם משכורות החברים והכנסות רבות נוספות נכנסות לקופת הקיבוץ, אשר מחלק מחדש את ההכנסות כדי לספק את השירותים הדרושים לכלל התושבים בצורה שוויונית. כיום מורכב הקיבוץ בעיקר מבני משק ממשיכים, משפחות שביקשו להצטרף אל הקיבוץ ועוד.

אוכלוסיית הקיבוץ מונה :
283  חברים ומועמדים
150  ילדים
30   חיילים  (בני הקיבוץ)
45   בנים במסלול עצמאות כלכלית
24  תלמידי אולפן

שירותים ותחבורה
הקיבוץ מספק את כל השירותים הדרושים לתושביו, ובכלל זה גם חדר אוכל כמתבקש מקיבוץ שיתופי. מלבד אלה יש במקום בריכה, מוסדות חינוך ואפילו מרפאת שיניים.

אולפן

מזה כ-30 שנה מתקיימת בקיבוץ מסגרת של אולפן, בו מתחנכים צעירים – תיירים ועולים חדשים – תוך שילוב של עבודה ולימודים. מאות צעירים רכשו כאן ידע בסיסי בשפה העברית ובהכרת הארץ.

חינוך

הקיבוץ מפעיל מערכת חינוך אשר מושכת אליה משפחות רבות מהאזור – גם ילדים שאינם בני הקיבוץ.

הענפים בקיבוץ

הענף החקלאי:

מטע- בו עצי פרי שונים, כרם יין וזית-שמן

לול – המייצר בעיקר פטימים

רפת – הפועלת בקיבוץ צרעה, במסגרת שותפות עם שני קיבוצים נוספים.

ענף גידולי שדה – בשפלה, גם הוא במסגרת שותפות אזורית.

מוסך ותחנת דלק – המשרתים את רכבי הקיבוץ ומאות לקוחות בסביבתנו.
בנוסף תמצאו בצובה – מרפאת שיניים, חנות כלבו, מספרה, קוסמטיקה וטיפולים הוליסטיים, המשרתים לקוחות רבים מהישובים השכנים.

כ-40% מחברי הקיבוץ עובדים בעבודת חוץ, חלקם במשרות בכירות במקומות עבודתם. כמנהג הקיבוץ השיתופי משכורותיהם מועברות במלואם לקיבוץ.

ככל שתרומתה של החקלאות להכנסות הקיבוץ ירדה – התרחבה המגמה לפיתוח מקורות הכנסה נוספים:

בראשית שנות ה-80 הוקם המפעל התעשייתי "אורן" המייצר שמשות בטיחות מסוגים שונים, שמשות לארכיטקטורה ושמשות ממוגנות נגד ירי.

בשנים האחרונות תופס תאוצה תחום התיירות: "קיפצובה" – מרכז הבילוי המשפחתי הגדול והאיכותי באזור ירושלים. משנת 2000 פועל "מלון צובה" ובו 64 חדרים משפחתיים ומבנה מרכזי המאפשר קיום כנסים ואירועים שונים. "יקב צובה" – יקב בוטיק המייצר 60,000 בקבוקים בשנה מענבי הכרמים שלנו בלבד ו"גליתא"– חוות השוקולד.

בשטחי הקיבוץ אתרי נוף ומורשת רבים, שבילי טיולים בנוף מרהיב, ובראשם עין צובה, אשר שימש מקור המים היחידי למקימי הקיבוץ אשר שופץ והפך מוקד משיכה לטיולים ופיקניקים. ומערת יוחנן המטביל, אתר ייחודי ובו מערכת מים מתקופת בית ראשון, שעל קירותיו חרוטה דמותו של יוחנן המטביל מהתקופה הביזנטית. תיירות צובה מציעה טיולים מודרכים ועצמאיים.

יש לנו אוכלוסייה מגוונת, נוף נהדר, בתינו טובלים בדשאים, עצים ופרחים, והומים מילדים. אנו גאים בכל מה שהושג תוך עמל של שנים, וממשיכים לחתור ליציבות כלכלית וחברתית, לגידול והתפתחות.

אתר האינטרנט של הקיבוץ – www.tzuba.org.il