כל האתרים

תיירות צובה מציעה מסלולי טיולים עצמאיים או מודרכים לאתרי טבע ומורשת:

מסלול מס' 1 – הר צובה עץ האלון והזית החלול.

מתאים למשפחות נמשך כשעה, כ-500 מטר הליכה.

היציאה מרחבת מפעל "אורן".

 1. עליה בכביש לכיוון "הר צובה". משמאל שלט של  "פארק רבין" ודרך עפר העולה שמאלה (צפונה) לשרידי הכפר הערבי צובה היושב על חורבות המבצר הצלבני "בלמונט". עקבו אחר סימון השבילים. בפסגה, שרידי כנסיה צלבנית ובורות מים חצובים, ובמדרונות שרידי החומה.
 2. מפסגת ההר תצפית מרהיבה להרי ירושלים והרי חברון (אזור גוש עציון).
 3. לאחר ירידה מההר, בהמשך הכביש שלט עץ "לעץ האלון". הירידה בשביל מובילה אל עץ האלון העתיק ביותר בהרי ירושלים (גילו נאמד בכ-700 שנה) ולידו עץ זית עתיק שגזעו חלול. עצים אלה השתמרו עקב היות המקום בית קברות מוסלמי של הכפר צובה. המשפחות שבאו לפקוד את קברי יקיריהם, ישבו בצילם של העצים, לאכול סעודתם, השליכו שאריות, שדישנו את האדמה, ורמסו בהזדמנות זאת את העשבים החד שנתיים. לעצים נוצרו תנאים משופרים ועדיפות בצריכת המים. בקרבת מקום חבוי מבנה עתיק מהתקופה הצלבנית.
 4. חזרה לרחבת "אורן" במורד הגבעה. 

 

מסלול מס' 2 – הר צובה והמעיין

מתאים למשפחה עם ילדים, נמשך כשעה וחצי, כ-2 ק"מ הליכה.

 1. עליה בכביש לכיוון "הר צובה". משמאל שלט של "פארק רבין" ודרך עפר העולה שמאלה (צפונה) לשרידי הכפר הערבי צובה היושב על חורבות המבצר הצלבני "בלמונט". עקבו אחר סימון השבילים. בפסגה, שרידי כנסיה צלבנית ובורות מים חצובים, ובמדרונות שרידי חומה.
 2. מפסגת ההר תצפית מרהיבה להרי ירושלים והרי חברון (אזור גוש עציון).
 3. ניתן לעשות גיחה ל"עץ האלון"  (ראו מסלול מס' 1 סעיף 3).

 

מסלול מס' 3 – במת הסלע – שרידי החקלאות העתיקה ומערת הקבורה של העיר התנ"כית צובה.

מתאים למשפחות נמשך כשעה וחצי, כ1- ק"מ הליכה.

מסלול זה עובר בתוך שטחי המטעים והכרם של הקיבוץ. נא התייחסו בכבוד לגידולים, לא לפגוע בהם ולא לקטוף פרי בעונה. מומלץ לצאת לסיור זה בליווי מדריך מקומי, שיראה לכם פינות חבויות ובלתי מוכרות.

 1. יציאה מחניית מפעל "אורן" לכיוון צפון בדרך המטעים. או ירידה מהר צובה מצד מזרח בשביל המסומן בירוק. הליכה של כק"מ לאורך הכרמים. שימו לב לצבעי  הורדים בקצה השורות. האדומים ליין אדום והלבנים ליין לבן. לאחר הליכה של כ-15דקות מגיעים לשער ברזל ואנדרטה – "פינת זיכרון לרבין". במקום פינה מוצלת לישיבה שקטה מול הנוף.
 2. ממשיכים מערבה טרסה אחת נמוכה יותר. הולכים לאורך הסלע צפונה, עד שפוגשים פתח מערה המוסתר ע"י עץ זית. מערת קבורה זאת מימי בית ראשון נחפרה והשתמרה היטב ומראה את צורת הקבורה שהייתה מקובלת בימי המלוכה. שם ניתן לראות את משמעות הפסוק "שכב עם אבותיו" או "נאסף אל עמיו".
 3. באזור המערה נמצאים בורות מים, מקוואות, גורן וגתות.
 4. טיפוס במעלה הטרסות והליכה צפונה עד קצה המצוק תוביל ל"במת הסלע" שרידי מחצבה עתיקה  שאליה נקשרו אגדות ומסורות שונים. אחת מהן – המקום שבו נמשח שאול למלוכה. במקום ניתן לראות בבירור את צורת החציבה באותם ימים. המקום משמש אתר זיכרון לבן הקיבוץ נדב ישראלי ז"ל שנפל בלבנון.
 5. חזרה בשביל המטע אל הר צובה או לנקודת היציאה.

 

מסלול מס' 4 מערת יוחנן המטביל

מסלול זה מתאים למבוגרים ולילדים מגיל 10 ומעלה. על מנת להבין את מורכבות הממצאים, המגיעים למערה צריכים יידע בסיסי במושגים הסטורים. כל הטיולים למערת יוחנן הם מודרכים ומתואמים מראש.

משך הטיול כשעה אחת. היציאה משער הקיבוץ.

יציאה משער הקיבוץ ברכב עד נקודת ההליכה שבמטעים. חניה והליכה רגלית עד פתח המערה. בשטח ניתן לראות את שלושת תקופות תפקודה של המערה. תקופת בית ראשון – בה פעלה במקום מערכת מים ממלכתית לתעשייה עתירת מים – כנראה תעשיית חמר, תקופת בית שני (זמן חייו של יוחנן המטביל) בה שימשה המערה כמיקווה עם מסורות טבילה/הטבלה ייחודיות והתקופה הביזנטית בה חזרו אל מערה שנתמלאה בבוץ לצורך טקסי זיכרון ליוחנן המטביל.

לתיאום טיולים מודרכים נא התקשר לאילנית 025347000 או במייל ilanit@tzuba.co.il

טיול נעים!